Chwała i Cześć Bohaterom!
16.11.2024
Rok 2024 został uchwalony przez Radę Gminy Iwonicz-Zdrój Rokiem Pamięci Pomordowanych Bohaterów w Lesie Grabińskim oraz Rzeczpospolitej Iwonickiej. Z tej okazji Towarzystwo Miłośników Lubatowej wzięło udział w obchodach upamiętniających to tragiczne wydarzenie. Dokładnie 80 lat temu, 24 lipca 1944 roku, nad ranem pododdział ukraińskiego batalionu SS-Galizien pod niemieckim dowództwem barona Engelsteina i jego zastępcy, ukraińskiego majora, lekarza weterynarii Władimira Najdy, w Lesie Grabińskim dokonał egzekucji strzałem w tył głowy na 72 osobach przywiezionych z więzienia w Jaśle. W większości byli to członkowie Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Najwięcej, bo 38 osób pochodziło z Lubatowej. Wśród ofiar byli też mieszkańcy Iwonicza, Krościenka Niżnego, Korczyny, Sanoka, Krosna, Biecza, Szerzyn, a 20 osób nie zostało rozpoznanych.
Ekshumacja pod przewodnictwem przewodniczącego Gminnej Rady Narodowej Stanisława Szajny oraz lekarzy Józefa Kaniaka i majora Józefa Aleksiewicza odbyła się na początku kwietnia 1945 roku. Uroczystości żałobne zorganizowane zostały 9 kwietnia 1945 r. 38 ciał przetransportowano do Lubatowej i pochowano w jednej wspólnej mogile przy kościele parafialnym, gdzie w 1949 roku powstał pomnik – mauzoleum dłuta artysty – rzeźbiarza z Lubatowej Stanisława Jakubczyka. Natomiast pozostałe ciała przewieziono na cmentarz w Iwoniczu. 20 nierozpoznanych pochowano w jednej wspólnej mogile. Obecnie w tym miejscu znajduje się pomnik – Grób Nieznanego Żołnierza. Z kolei 27 lipca 1947 roku w Lesie Grabińskim poświęcony został pomnik ku czci pomordowanych.
Pierwsze uroczystości upamiętniające bohaterów poległych w Lesie Grabińskim odbyły się w niedzielę 21 lipca br. w kościele parafialnym pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lubatowej. Rozpoczęły się mszą świętą pod przewodnictwem księdza proboszcza Ryszarda Królickiego oraz księdza rodaka Waldemara Murdzka, po czym w uroczystej procesji, w której uczestniczyli zaproszeni goście, przedstawiciele Rady Gminy Iwonicz-Zdrój, lokalnych stowarzyszeń, harcerze, strażacy oraz mieszkańcy Lubatowej, przeszliśmy pod pomnik–mauzoleum, gdzie oddaliśmy hołd zmarłym i złożyliśmy kwiaty.
24 lipca br., czyli w pamiętnym dniu okrutnych wydarzeń w Lesie Grabińskim, miały miejsce kolejne uroczystości, tym razem w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Iwoniczu. Mszy Świętej przewodniczył ksiądz proboszcz parafii pw. Św. Iwona i MB Uzdrowienia Chorych w Iwoniczu-Zdroju, ks. Bogdan Nitka, a homilię wygłosił ks. Dziekan Kazimierz Giera. Druga część uroczystości miała miejsce przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Iwoniczu. Tam zostały odczytane nazwiska zidentyfikowanych ofiar zbrodni, a liczne delegacje złożyły w hołdzie pomordowanym wiązanki kwiatów i znicze.
Z kolei 26 lipca br. uczciliśmy powstanie Rzeczpospolitej Iwonickiej uroczystą mszą świętą w parafii pw. Św. Iwona i MB Uzdrowienia Chorych w Iwoniczu-Zdroju, której przewodniczył ks. Proboszcz Bogdan Nitka, po czym wraz z poszczególnymi delegacjami udaliśmy się pod Krzyż Milenijny, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów. Całość uświetnił koncert Orkiestry Dętej z Krościenka Wyżnego, który odbył się na Placu Dietla. Ostatnim punktem uroczystości było spotkanie z panem Ryszardem Sługockim – ostatnim żyjącym partyzantem Rzeczpospolitej Iwonickiej, autorem wspomnień pt. „Chłopak z Iwonicza”.
Chwała i Cześć Bohaterom!
Powrót